odjezd a první kroky
O úterku se toho napsat moc nedá, vstávání v šest ráno a přesun na ÚAN Florenc patří k těm méně příjemným částem akce a následná cesta v autobuse, kterou jsem z 90% prospal také zajímavá nebyla. Zato ihned po příjezdu se začaly dít náramně zajímavé věci.Jakmile jsme vystoupili do horkého berlínského odpoledne, zjistilo se, že se někde ztratily ze seznamu jména účastníků, kteří jeli s výherci O2 soutěže jako doprovod či společnost a tím nastaly velké zmatky u registrací. Popisovat celý proces nemá smysl, výsledkem byly nakonec kartičky pro všechny, které nás opravňují ke vstupu do prostorů CP a slouží i jako pojistka proti krádeži laptopů a netbooků, takže vše dopadlo dobře.
Stanové městečko se nachází ve třech obrovských hangárech letiště Tempelhoff a navzdory mým počátečním obavám, že jsou stany malé a nic se tam nevleze se ukázalo, že po dni plném aktivit je každý tak unaven, že padne a usne téměř okamžitě.
přednášky
A teď k tomu hlavnímu, k programu. Přednášek jsem absolvoval šest, přičemž zmíním zatím jen dvě, které mě zaujaly nejvíc.Copyright wars - přednášející velice srozumitelně vysvětlil, proč současné autorské zákony přestávají fungovat v dnešním digitálním věku a na pár příkladech áukázal také, proč si dnes raději lidé jdou stáhnout třeba TV seriál nelegálně z torrentu, než aby využili dostupných oficiálních služeb. Je smutné, že si jej nepřišli poslechnout místo nás spíše ti pánové tam nahoře, kteří všechna ta nesmyslná pravidla vytváří. Třeba by konečně pochopili, že výdělek jejich společností závisí především a hlavně na spokojenosti nás, obyčejných komzumentů.
Yossi Vardi Jeden z hlavních speakerů na CPeurope vykládal o tom, jak podle něj nejlépe založit startup, nebo novou firmu. Jde o izraelského investora, který pomáhal s investicemi do společnosti ICQ, takže s tématem určitě má hodně zkušeností. Vše podal velmi zajímavým a místy humorným způsobem a rady, které určitě poslouží novým zakladatelům se často hodily i nám, ostatním lidem. Navíc na mě zapůsobil nejvíce ze všech, svým stylem vystupování a přednesem a to dokonce lépe, než včerejší Paulo coelho.
Jinak jsem během party navštívil ještě keynote zmiňovaného Paula Coelha, přednášku o free softwaru, přednášku slečny o audiopodcastech, mimochodem velmi energická mladá dáma a nakonec jsem si poslechl něco o seskupení berlínských žen, které začaly podnikat v oblasti technologií a sdružily se pod organizací Berlin geekettes.
ostatní a závěr
Včera v noci jsme s ostatními CZcampuseros také podnikli i výlet do Berlína, zastavili se u Braniborské brány na náměstí Podsdammer platz a přes Sony centrum vše završili na druhém náměstí, tentokrát Alexanders platz.Všeobecně se dá říct, že zázemí je tu fajn, sprchy mají sice studenou vodu, ale na nic jiného si já osobně nestěžuji. Jídlo je dobré, vody dostatek, elektrických a síťových zásuvek je tu až až a všude kolem pobíhá a prochází se spousta stejně technologicky nadšených campuseros, jako jsem já.
Další článek čekejte po zítří, kdy budu mít za sebou další sadu přednášek.
Pavel Ondra
Žádné komentáře:
Okomentovat